Şansızlık mı nazar mı bilmiyorum ama yine bir sürü olay başıma geldi. Antrenmanlara her zaman olduğu gibi tam bir hafta önce başladık. Hatta ben biraz geç bile gittim. 6 haziran pazartesi sabah yola çıktım. Uşağa vardığım an üstümü değiştirip hızlıca antrenmanlara katıldım. O gün hem arabaya alışmak ve biraz pisti hazırlamak istedim. 

Salı günü itibariyle sürelerim düşmeye başladı ve bir kaç gün sonra geçen sene sıralama da yaptığım süreyi antrenmanlarda eski lastikle yapmaya başladım. 

Günlerden cuma ve yarışın yağmurlu olacağı kesinleşti. İki sezon boyunca hep yağmurdan korkardım ama ilk defa hiç yağmurda sürmediğim bir pistte yağmur yağmasını istiyordum. Neden bende bilmiyorum:) Kuruda da sürelerimiz gayet iyiydi aslındaaa

11 Haziran Cumartesi, kapalı bir güne uyandık ve hala yağmur istiyorum. Değişen hiçbir şey yok. Kahvaltıdan sonra piste doğru giderken  yağmur yağmaya başladı. Gider gitmez kendimi hemen piste attım ve nerde ne var öğrenmek istedim. Serbest antrenmana yağmur lastiklerimizle çıktık ama resmi antrenmanlara çıkarken pist kurumaya başladı ve silik lastiklerle antrenmana çıktık. Sürelerimiz hala çok iyiydi resmi antrenmanda 5. oldum.

Sıralamaya çıkacağımız zaman pist artık tamamen kurumuştu ve benim en korktuğum şey başıma geldi. Yağmurdan sonra kuruya çıkmak en bocaladığım şey bir anda yol tutunca saçmaladım ve sıralamayı iyi yapamadığım için 7. Olarak sıralamayı tamamladım.

İlk yarış heyecan çookk azdı. Starttı aldığımızda konumumu korudum ve 7. Olarak devam ettim. Planım 5. Olarak yarışı tamamlamaktı. Önümdeki rakibimi iyicene zorlamaya başlamıştım artık düzlüklerde her saniye arkasına dönüp bakıyordu. Artık tur bindirmeler başladığı sırada önümdeki rakibime geçmesi için bayrak sallandı. Fakat bana sallanmadığı için öndeki rakibimle aram iyicene açılmaya başladı. O olayın hırsıyla tur bindirdiğim çocuğu düzlükte geçtim ama işler istediğim gibi olmadı ve geçtiğim rakibim arka sol lastiğime çarptı. Çarptığı anda ikimizde çimenlere uçtuk. Arabamda aksım yamuldu ve jantımda sorunlar yaşandı. Hemen arabayı çıkarıp devam ettim. 1. Giden arkadaşım bana tur bindirdi ona yol verdim ve arkasından yamuk aksla gittim. Damalı geçtikten sonra bir anda araba gitmemeye başladı ve zincirim koptu. Gülsem mi ağlasam mi bilemedim. Delirmiş durumdaydım mavi bayrak sallanmadığı için pozisyonum gitmişti ve arabam çalışmıyordu o anki stresle sağlıklı düşünemediğim için arabaya ne olduğunu anlamadım.  Moraller çok bozuk birde şansa cumartesi iki yarışımız olacaktı. Normalde cumartesi sıralama ve bir yarış pazar günlerde iki yarış yapıyorduk ama Uşakta olduğumuz için herkes pazar günü evlerine daha erken gitsin diye iki yarışıda cumartesi gününe almıştı. İlk yarıştan yarım saat sonra yağmur başladı. Bir kaç dk içersinde bileğe kadar su oluştu ve fırtına çıktı. Fırtına o kadar fazlaydı ki çadırlar uçmasın diye herkes çadırları ve arabaları tutmaya başladı zaten bir kaç dk içersinde herkes otele döndü ve yarışı iptal ettiler.

Pazar günü heyecan ve gerginlik ikisi bir arada piste gittim. Resmi antrenmana çıktığımda yarışta yaşanan kazadan dolayı araba çok hasar almıştı o yüzden arabamı test ettik. İlk yarış kafama herkesi geçmeyi koymuştum kaybedecek hiçbir şeyim yoktu zaten sonuncuydum. Formasyonda güzelcene lastiklerimi ısıttım. Ve Yeşil bayrağa doğru giderken önümdeki rakibim acemi olduğu için önünde iki araba boşlukta start aldık. O anda delirdim ve daha çok hırslandım. Start verildiği gibi bir kaç kişiyi geçtim. Sonrada önüme gelen herkese yarışı güzelcene yönetip tek tek geçtim ve 16. Olarak başladığım yarışı 6. Olarak bitirdim bir kaç tur daha olsaydı 5. Olan rakibimide yakalamıştım ve onuda çok rahatlıkla geçebilirdim ama yarış 20 turdu yapıcak pekte bir şey yoktu. Tartıya gittiğimde tüm mekanikerlerim tebrik etti o anki mutluluğu asla anlatamam sanırım katıldığım yarışlar boyunda en mutlu bir şekilde geldiğim tartı anı oldu. Ailemin yanına gittiğimde bana sarıldılar bir sürü kişi beni tebrik etti ve birinci yarış yaşadığım talihsiz olayı aklımdan tamamen çıkardım. Hava halen çok kötüydü yağmur yağdı yağacak diye düşünürken 3. Yarış için piste arabalarımızı götürdük. 2. Yarışım o kadar güzel geçmişti ki halen onun etkisindeydim ve aynı hırsla üçüncü yarışımıda güzel geçireceğime emindim. Startta sonlarda başladım ama iyi bir start alarak önlere geçtim. Bir kaç tur sonra arkadamda yaşanan kazanın sonucu bana patladı iki araba birbirine temas edince havalanıp benim arabama vurdu ve bir anda toprağa uçup. Yokuş aşağı kaymaya başladım piste geri döndüğümde çok fazla pozisyon kaybetmiştim. 

Genel olarak baktığımızda Türkiye Karting Şampiyonası 2. Ayak Tuzla yarışım hiç istediğim gibi geçmemişti ama olumlu taraftan bakmak gerekirsede sim de yaptığım antrenmanların faydasını görmüş oldum. İkinci yarışışımda 10 kişi sıfır temasla geçmiştim. İyi bir sonuç alamasakta kendimi iyi hissederek İstanbula döndüm…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir